Locronan

 

LocronanLocronan, vesnice nalézající se v Bretani jistě patří mezi nejhezčí v celé Francii. Toto právo si jistě právem přisvojuje ve Francii více vesnic, ale ne mnoho si jich zachovalo neporušený ráz 16. a 17. století, který s oblibou využívají filmaři.

Vesnice má jméno po poustevníkovi Ronanovi, kterého si v Bretani hodně považují. Byl to keltský misionář ze 9.století, který měl hodně blízko k místu, kde dnes vesnice leží. Část jeho ostatků je dodnes na farnosti v Locronanu. Status města byl udělen Annou Bretaňskou (vévodkyně, která se stala i královnou. Zároveň byla i sestřenicí české královnu, manželky Vladislava Jagellonského) v roce 1505.

locronan2Za neuvěřitelný rozvoj města mohlo pěstování konopí. Tato rostlina je dnes známa hlavně pro svůj obsah omamných látek, ale v minulosti, a částečně i dnes, se využívala jako olejnina a rostlina přadná (plodina pěstovaná za účelem získávání vláken). A právě vlákna přivedla Locronan k bohatství. Locronanské konopí se stalo pojmem a z něho vyrobené plachty se používaly na obchodních i vojenských lodích na celém světě. Město zbohatlo a vystavělo nádherné renesanční domy ze žuly. V té době také vznikl kostel svatého Ronana a malá kaple sv. Penity. Ojedinělý interiér kostela zdobí lomené gotické klenby, staré sochy a nádherná vitráž z 15. století. Tak jak náhle ale městečko přišlo ke svému bohatství, tak i vyprchalo, když lodě již nepotřebovaly plachty. Bohatství odešlo jinam a již nikdy se nenašlo dost peněz, aby se mohly dělat přestavby domů. Střed městečka nezkazila žádná novostavba, dokonce i elektrické a telefonní kabely se dnes vedou pod zemí. Postranní uličky oživují výklady antikvářů a dílny uměleckých řemeslníků. Najdete zde i řadu dobrých restaurací a crêperií či cukráren.

LocronanLocronan je také znám pro svojí pouť Tromenie (velice oblíbené v silně katolické Bretani). Je to tradiční pouť z doby, kdy keltští mniši přinášeli křesťanství a je připodobňována k slavnostem svatého Patrika v Irsku nebo v New Yorku. Malá pouť se koná každý rok (mimo rok velké poutě) druhou neděli v červenci a vede po cestě, kudy prý chodil svatý Ronan. Jednou za šest let se pak koná velká pouť (příští bude v roce 2013), která je dlouhá 12km a má 12 zastávek.

5 929 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Bretaň (video) | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..