Varšava

 

Varšava má pověst města téměř zničeného během 2. světové války. Přesto nelze považovat návštěvu hlavního města Polska za ztrátu času. Varšava je nejen obchodním, kulturním, ale i zábavním centrem Polska s 1.7 miliony obyvatel.

Snad nejznámější dominantou Varšavy je proslulý „komunistický mrakodrap“ Paláce kultury a věd, který se tyčí do slušných 240 metrů. Po roce 1990 vyrostlo v centru řada nových výškových budov. Většina turistů ale přeci jen zamíří spíše do obnoveného historického centra.

Varšavské Stare Miasto se postupně obnovovalo po válce dle dochované dokumentace a fotografií. Je zřejmé, že nemůžete očekávat velikost města podobnou historické Praze, nicméně i tak stojí za procházku. Celou oblast lze hrubě rozdělit do čtyř oblastí: Stare Miasto; Nowe Miasto; Mariensztat; Oblast královské cesty.

Do oblasti Starého města se můžete dostat tramvají nebo metrem na stanici Ratusz. Od metra jděte po ulici Dluga kolem Archeologického muzea. Minete památník věnovaný Varšavskému povstání z roku 1944 a již se začnete nořit do starých uliček. Stare Miasto je obehnané hradbami s působivým vstupem v podobě brány Barbican ze „16. století“. Hradby se neustále dodělávají. V jejich okolí se nachází spousta galerií a kaváren. Krátkou uličkou se dostáváte na Rynek Starego Miasta, které zase okupují malíři. Pokud si chcete koupit nějaký obrázek s varšavským motivem, učiníte tak nejlépe právě zde. Nacházíte se téměř ve středu zrekonstruovaného středu města. Když budete bloudit okolními uličkami, všimněte si malých cedulek připomínajících barikády během varšavského povstání. Jen jeden blok dále se nachází patrně nejznámější Plac Zamkowy, náměstí s královským zámkem a vysokým sloupem se sochou Zygmunta III. Zde začíná to, co Poláci obvykle označují za Královskou cestu. Ta vede z tohoto náměstí kolem sochy Madony Pasovské a pomníku Adama Mickiewitze do ulice Krakowskie Przedmiescie. Podél této ulice se nacházejí budovy významných hotelů Bristol a Europejski. Vedle Varšavské university pak jsou pěkné Paláce Uruskich a Kazimierowski. Zde ulice mění název na Nowy swiat která Vás zavede až k hlavní varšavské ulici Aleje Jerozolimskie. Přejdete ji a dále pokračujete na náměstí Kostela Tří křížů. Cesta dále na jih pokračuje po širokém bulváru, kde jsou četná velvyslanectví včetně pevnosti ambasády USA. Po levé straně se Vám nakonec objeví čtvrť Ujazdów s parkem a jezírkem. Po překročení ulice Aleje Armii ludowej se objeví botanická zahrada s astronomickou observatoří a několika významnými památníky (Chopin, Pilsudski). Na konci parku dojdete k paláci králů a prezidentů – Belvederu. Současný prezident Polska zde má nyní rezidenci. Uvedenou cestu doporučujeme jako pěknou procházku, dlouhou asi 6 kilometrů, která Vám přiblíží nejzajímavější místa současné Varšavy.

3 307 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Varšavské mrakodrapy -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..