Jeskyně Postojna patří jistě mezi nejznámější místa ve Slovinsku. Naleznete je kousek od městečka Postojná, které je umístěno na půl cesty dálnice E70 mezi Ljubljanou a přímořským Koperem. Ocitnete se v oblasti, kde se v silné vrstvě křídy před 70 miliony let začala tvořit hustá síť podzemních chodeb a sálů. Vše má na svědomí podzemní říčka Pivka. Jeskyně jsou již dlouho známé, byly popsány již v 17. století, ale jejich moderní podoba se počítá od 19. století, když Luka Čeč objevil část jeskyně a poté jí připravoval pro návštěvu císaře Františka I. (rakouský císař z doby napoleonských válek). Stal se prvním oficiálním průvodcem v jeskyni. Elektrické osvětlení bylo zavedeno již o padsát let později, dokonce dříve než v hlavním městě.
V jeskyni je přes 20 km chodeb, z kterých je pro veřejnost uvolněno 5,3 km. Nemusíte se ale bát, že Vás čeká dlouhý výlet nehostinným podzemím, kde je stabilní teplota 10°C a vlhkost je kolem 95%. Do podzemí Vás totiž odveze železniční vláček po cestě 2 km dlouhé. Je to celkem slušný hukot a vy sedíte v otevřených vagonech na lavicích. Cesta byla vytesána do skála a řada krápníků uřezána. Nad stropem lokomotivy již nezbývalo mnoho místa a pokud by se někdo během jízdy ve vagonu postavil, na řadě míst by mohl snadno přijít o hlavu – a to nikoliv obrazně. Až jsem si říkal, jak toto může EU dopustit, když nám schvaluje a povoluje mnohem větší banality. Zřejmě se ještě naštěstí nenašel někdo, kdo by se za jízdy postavil, otočil do protisměru a filmoval. Po výstupu z vláčku Vás pak čeká procházka dlouhá 1,2 km, stejnou cestou vlakem se vracíte zpět. Po výstupu z vlaku se můžete přidat k nějaké jazykové skupině, podle toho, co Vám nejvíce bude vyhovovat. Čeština tam asi nebude, ale slovinština je blízká, pokud Vás neosloví jiný světový jazyk (případně Vaše děti). Připravte se na to, že na prohlídce s Vámi bude hodně, ale opravdu hodně lidí. Pro vyhlídkový okruh byly vybrány nejhezčí místa. Projdete mnoha nádhernými sály (např. Koncertní, Gotický, Konferenční, Tygří, Červený), Velkou Horou či Krásnými nebo Velokolepými jeskyněmi. Cestou se jde přes Ruský most, který postavili během I.světové války ruští zajatci.
Jeskyně je světově proslulá endemickým obojživelníkem macarátem jeskynním (Proteus anquinus), který žije jen ve slovinských jeskyních. Podobné zvíře je prý ale ještě k vidění i na jiných místech na Balkáně, v podzemní jeskyni Vjetrenica v Bosně a snad i na jiných místech v Chorvatsku.Obojživelník je dlouhý 20-25 cm, z jeskyně vůbec nevylézá. Nemá kožní pigment, je úplně bílý. Je úplně slepý, orientuje se hmatem. A říká se, že má zvláštní způsob rozmnožování, že podle teploty je buď živorodý nebo umí i klást vejce. Slovinci obojživelníku říkají lidská ryba. Macaráti jsou prý vidět v jezírku, my jsme ale to štěstí neměli.
Při návštěvě jeskyně Postojná si nenechte ujít nedaleký hrad Predjama.