Kapské Město

 

Když se podíváte do knihy slavného českého autostopaře Jirky Svobody pojednávající o Africe, najdete v dodatcích klasické informace pro další stopaře. Mezi jinými tam je tabulka s pěti nejzajímavějšími městy v Africe a deseti nejzajímavějšími turistickými atrakcemi v Africe. A věřte, že není vůbec náhoda, že tam najdete Kapské Město a Stolovou Horu. Dle hesla pro opravdové vandráky – „Jirka Svoboda – to je záruka kvality“, nikdo nemůže ani na okamžik zaváhat, kam se v Jihoafrické Republice vydat.

Historie místa je pochopitelně delší, než éra bílého muže. Problém jako i v jiných částech Afriky je s písemnými záznamy, které většinou chybí. Moderní historici se proto musejí převážně spoléhat jen na nálezy archeologů, z kterých lze vyvodit, co se kdy dělo. Z pohledu bílého může to pravé začalo, když Bartholomeu Dias poprvé obeplul Mys Dobré Naděje. Během svých mořeplaveckých výprav námořní mocnosti vypozorovaly, že nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce (vitamin C) má drastické dopady na zdravotní stav posádky. Bez čerstvých zásob mají námořníci tři měsíce na to, aby se dostali k čerstvému zdroji. Pokud se tak nestane, posádka je rychle zdecimována a část posádky se obvykle vydává na onu z nejdelších cest. Proto se Východoindická společnost rozhodla, že vybuduje na jihu Afriky základnu, kde její lodě na cestě do Indie budou doplňovat zásoby. V roce 1652 zakládá Jan Van Riebeeck osadu, která se stává základem budoucího Kapského Města. Historie města byla dále velice pestrá, mísily se zde vlivy evropské s africkými a posléze i asijskými, protože Evropani si sem záhy začali dovážet otroky z Madagaskaru, Indie, Ceylonu, Malaysie a Indonesie. I Evropané zde ale vytvořili naprosto unikátní kulturu. Z části osadníků se stali „Trekboers“, putující farmáři, v češtině známí jako Búrové. Vyvinuli si vlastní kulturu a nakonec i jazyk, afrikánštinu, která je založena na směsici evropských jazyků (holandština, němčina, angličtina, francouzština) silně ovlivněných argotem otroků.
Kapské Město dělá unikátním ale hodně jeho vnější podoba. Snad každý někdy zaslechl něco o Stolové Hoře. Jedná se opravdu o unikum. Představte si město rozkládající se podél moře, kde jen malý kousek od pobřeží vyrůstají strmé hory. Nejznámější s nich je právě Stolová Hora, která se vypíná do výšky více než jeden kilometr. Ale to, co ji tvoří opravdu jedinečnou je její tvar. Nejde ve skutečnosti o klasickou horu s ostrým vrcholem, ale o „horu, které kdosi usekl špičku“. Hora končí náhorní planinou, která je téměř ideálně plochá. Díky tomuto přírodnímu úkazu patří Kapské Město k místům, které velice snadno poznáte na fotografiích. A ještě jeden nechtěný efekt členitý terén má. Velice Vám usnadňuje orientaci. Při jízdě autem Vás výrazné štíty vedou jako majáky.

V samotném městě se určitě nebudete nudit. Můžete si zde udělat program na řadu dní:

  • Mezi největší atrakce patří pokoření již zmíněné Stolové Hory. Nahoru se můžete dostat během pár minut lanovkou, zdatnější mohou zvolit několikahodinovou túru. „Horskou“ turistiku si můžete vychutnat i jinde. Zdolání „Lví Hlavy“ Vás odmění úžasnými výhledy. Výlety se dají podnikat i v oblasti hřebenů „12 apoštolů“.
  • Za téměř povinné pro každého by měla být návštěva Robben Island, místa kde Nelson Mandela strávil 18 let ve vězení. Průvodci po ostrově i samotném vězení Vám zde budou bývalí vězni, což zaručuje opravdu autentický zážitek.
  • Ve městě je spousta galerií a muzeí. Mezi nejvýznamnější určitě patří „Museum Districtu six“, kde můžete alespoň trochu pochopit, co to byl apartheid. Zajímavé je i „Bo-Kaap Museum“, malá výstava životního stylu této městské části převážně obývané muslimskými potomky bývalých otroků. Zajímavé je i „Museum transplantace“, kde se můžete dozvědět více o světově první transplantaci srdce, provedené v roce 1967 týmem Dr. Barnarda
  • Jedinečné je i mořské „Akvárium dvou oceánů“ ve kterém jsou největším magnetem dva ohromné tanky ( na výšku mají tak 5-6 metrů), kde se mimo jiné prohánějí třímetroví žraloci. Pokud máte licenci, můžete se v akváriu potápět s přístrojem.
  • Waterfront – bývalý přístav přebudovaný na moderní zábavné centrum. Najdete zde stovky obchodů, restaurací, cukráren, kin a mnohého dalšího (ale kvůli tomuto sem opravdu nemusíte jezdit)
  • Hrad Dobré naděje – původní pevnost budovaná od počátku osídlení města. Nikdy nebyla dobývána, jen v moderní době je neustále okupována hordami turistů a školních výprav.
Kirstenbosch botanická zahrada
Kirstenbosch botanická zahrada
  • Kirstenbosch botanická zahrada, 36 hektarů upravené plochy nořící se do dalších stovek hektarů přírodního porostu na svahu Stolové Hory. Prý se zde nachází až deset tisíc (!) druhů, takže v podstatě v jakoukoliv roční dobu zde najdete něco, co kvete. Občas se zde konají i koncerty.
  • Za návštěvu rozhodně stojí sídliště, kde žijí převážně černoši a barevní (např. Langa, Athlone, Guguletu, Nyanga, Mitchell’s Plain nebo největší Khayelitsha). Nicméně návštěvu většiny z těchto míst na vlastní pěst nelze doporučit. Pokud máte zájem, učiňte tak s někým místním, lze udělat i organizovaný výlet. Uvidíte jinou Jižní Afriku !
  • Koupání – město lemují nesčetné pláže, které lákají ke koupání. Strana Atlantského Oceánu je téměř ledová, pláže kolem False Bay jsou na tom lépe, ale záleží, jak zrovna směřují mořské proudy.
  • Sportování – vedle opalování a koupání můžete surfovat, v okolí Kapského Města jsou i vyhlášené pláže pro surfování za pomocí draka. Také se můžete potápět (výtečné), jezdit na kole nebo hrát golf.

Ve městě je toho pochopitelně k vidění mnohem více, než je zde naznačeno. Kapské Město naštěstí patří mezi bezpečnější místa v Jižní Africe, takže při zachování standardních pravidel a použití zdravého rozumu by Vám měly zůstat jen fantastické zážitky.

6 833 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

3 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Stellenbosch | Poutník
  2. Jižní Afrika - Kapsko (video) | Poutník
  3. Expedice Na kole přes Afriku má za sebou čtvrtinu cesty. Tadeáš Šíma ujel za dva měsíce přes 4 tisíce kilometrů. -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..