Jihoafrické peníze

 

Jihoafrická měna se nazývá rand, dále je dělena na 100 centů. V zemi neexistuje černý trh. Pro výměnu můžete využít běžné „tvrdé peníze“, pochopitelně největší štěstí uděláte s americkými dolary nebo eurem. Připravte se na to, že při směně budete muset ukazovat pas a dokonce i vypisovat jakýsi formulář což vyplývá z jihoafrické legislativy. Použít můžete i cestovní šeky, jako v každé civilizované zemi.

Dnes už se lze ale spolehnout na „plastic money“. Vaše debitní nebo kreditní karty od renomovaných společností budou akceptovány. Zde je ale nutné upozornit, že v JAR občas dochází k podvodům při výběru z bankomatů. Doporučuji běžnou obezřetnost, to znamená vybírat peníze na bezpečném místě (kde se pohybuje hodně normálně vypadajících lidí) a použít jen takový bankomat, kde jste se sami přesvědčili, že před Vámi z něho někdo byl schopen vybrat peníze. Snad nejlepší je vybírat peníze z bankomatů umístěných přímo v bankách během pracovních hodin. Rozhodně kategoricky odmítněte jakoukoliv asistenci při výběru, ať už je dotyčný sebelépe oblečený.

10 randová banovka
10 randová banovka

Směnný kurz je značně pohyblivý a za období 2002/2003 rand značně posílil. To je pro nás jako turisty bohužel nepříjemná zpráva. Zajímaví je, že přesto je importované zboží (např. automobily) stejně drahé, což kazí Jihoafričanům náladu. I přes toto zpevnění je pobyt v JAR pro Čechy cenově únosný. Zjednodušeně lze říci, že ceny se pohybují na úrovni České Republiky. Je nutné si při tom ale uvědomit, že pro domácí to rozhodně není žádný med. Průměrný plat obyvatel ne bělošských sídlišť (pokud mají práci) se pohybuje okolo dvou tisíc randů (okolo osmi tisíc Kč), což je například nájem za průměrný byt v samotném Kapském Městě. Kvalifikovaní běloši si pochopitelně vydělají více, hodnotu jejich mzdy lze přirovnat k mzdě dobře kvalifikovaných lidí v ČR Pokud budete kupovat dražší zboží, můžete při odjezdu uplatnit návrat DPH, které činí 14 % (nelze použít ale např. pro služby spotřebované v JAR – hotely, půjčení auta atd.). Smlouvání není v této zemi zvykem, ale v nízké sezóně se Vám může podařit cenu srazit. Pokud budete kupovat na ulici suvenýry, rozhodně cenu tlačte dolů. Ale neužijete si tak jako na Blízkém Východě. Černoši totiž nejsou Arabové 🙂

Jihoafrické bankovky jsou celkem pěkné, s politicky neutrálními zvířátky. Mince se mi líbily více. V oběhu jsou ještě i staré z doby z aparteidu. Na těch se jako zemi můžete dočíst „South Africa“ a „Suid Afrika“, na nových je výběr už značně pestřejší. Vedle uvedených názvů najdete i „Afrika Borwa“, „Afrika – Dzonga“, uMzantsi Afrika“, „iNingizimu Afrika“ nebo „Isewula Afrika“. A to jistě nejsou všechny názvy

4 286 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..