Vnitrozemím Istrie

 

istrie_svetvincenatIstrie, trojúhelníkový poloostrov na severu chorvatského pobřeží je poměrně hojně navštěvován českými turisty. Ti se ale ve většině případů spokojí s návštěvou pobřežních měst a vesniček a jejich mořských resortů. Mezi nejznámější patří Pula, Poreč, Rovinj nebo Labin. Ve vnitrozemí se ale nalézá spousta zajímavých míst a proto lze jen doporučit při pobytu na Istrii odbočit od mořského pobřeží.
Po obědě vyrážíme z Puly a čeká nás 900 km autem domů. Tentokráte ale nenajíždíme přímo na silnici A9, která vede na sever ke slovinským hranicím u města Kotor, ale vydáváme se po silnici Ž5190 do vnitrozemí směrem k městu Pazin. Krajina je stále hodně plochá a míjíme olivovníky a sady s ovocnými stromy. Po 26 km poprvé zastavujeme ve vesnici Svetvinčenat. Ta byla poprvé zmíněna v historických pramenech v druhé polovině 10. století. Své jméno získala o dvě století později podle svatého Vincenta, kterému byl zasvěcen místní románský kostel. Dnešnímu náměstí vévodí ale kostel Zvěstování Panny Marie, který má zajímavou půlkruhovou střechu. Ještě větší dominanta náměstí je ale zámek Grimani, pocházející z 15.století. Zámek patřil řadě benátských významných rodin mezi ně patřili i Grimaniové, kteří se zasloužili o významnou architektonickou úpravu.
istrie_pazinPokračujeme dále na sever a míříme k Pazinu. Míjíme městečko Žminj s velikým barokním chrámem a okolními uličkami. Tady se ale zastavíme až někdy příště. Naším dalším cílem je Pazin, městem v samém středu Istrie, které je správním centrem oblasti. Městečko se stalo známým díky dílu Julese Vernea „Nový hrabě Monte Cristo“, který popisuje příběh hraběte Matyáše Sandorfa, který se se svými přáteli zúčastnil povstání proti habsburské vládě za osvobození Maďarů.  Povstalci jsou však prozrazeni a uvězněni v pevnosti v Pazinu. Matyáši Sandorfovi se podaří krkolomný útěk z pevnosti po hromosvodu do nitra Pazinske jamy, odkud prchá podzemní říčkou Pazinčica k Rovinji. Zajímavé na celém románu je to, že Jules Verne v Pazinu nikdy nebyl a tuto část příběhu vystavěl na znalostech cestovatelských průvodců. Navštěvujeme kastel a občerstvujeme se v místní kavárně, která svojí výzdobu založila na slavním francouzském spisovateli. Od kavárny je to pak jen kousek na úžasnou vyhlídku z mostu klenoucího se vysoko nad říčkou Pazinčica. Jsou zde zbudovány lanové dráhy, které vás mohou přenést přes údolí. A vězte, že něco takového vám česká lanová centra určitě neposkytnou. Během naší návštěvy jste si mohli z mostu skočit i jistou obdobu bungee jumping v cenovém rozsahu 100-120 kun. Viděl jsem mladší školačku kmitat na laně údolím. Tenhle zážitek si jistě bude pamatovat. Můžete zde ale čas trávit méně adrenalinovým způsobem, třeba pěší procházkou do dna Pazinske jamy. Tento krasový útvar přijel prozkoumat i slavný francouzský speleolog Martel.
istrie_beramPokračujeme dále na sever. Charakter okolní krajiny se začíná zvolna měnit, přibývá kopců. Míjíme Beram, který se nachází v sousedství Pazinu. Místo je zajímavé kostelem Crkva svete Marije, který má netradiční malebnou výzdobu. Všechny jistě zaujme freska Tanec mrtvých, kde kostlivci vytvářejí zajímavý taneční průvod, kde jim za partnery jsou bohatí měšťané, jejich ženy, duchovní, starci i děti. Z průvodu se radují pochopitelně jen kostlivci, živí – zatím – jsou strnulí, takřka již bez života. Základní lidské otázky a obavy se po celá staletí příliš nezměnily.
istrie_motovunBlížíme se zvolna ke slovinské hranici, ale ještě nás čeká Motovun, který lze směle zařadit mezi fotogenické perly Istrie. Najednou se před vámi na vysokém pahorku objeví opevněné městečko s výstavným městským palácem. Město samotné se skládá ze tří částí – horního opevněného města na kopci. Pod hradbami se rozkládá další část a na předměstí se rozkládá novější část Motovunu. Návštěvníky nejvíce zaujme horní část města s románskými a gotickými domy. Dá se chodit i po hradbách, odkud jsou pěkné výhledy do kraje. Po II. světové válce hrozila městu zkáza, protože většinové italské obyvatelstvo se odstěhovalo do Itálie. Motovun nakonec zachránili chorvatší umělci, kteří si malebné městečko oblíbili a dokázali udržet jeho starobylý ráz.
Vnitrozemí Istrie nás mile překvapilo a je jasné, že při další příležitosti navštívíme jeho další části.

2 995 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

2 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Kaňon Verdon v Provence | Poutník
  2. Piran, nejhezčí slovinský přístav -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..