Pöstlingbergská horská tramvaj v Linci

 

postlingberg_tramvajZa jeden z nejzajímavějších výletů by vám každý obyvatel Lince jistě doporučil kopec Pöstlingberg s poutním kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Toto místo je považováno za domácké výletní centrum a již více jak sto let vám moderní technika umožňuje snadnou dostupnost vrcholu hory. Již na konci 19. století se uvažovalo o vybudování železnice, ale mnozí byli skeptičtí, protože taková trať by musela překonat více jak 200 výškových metrů. V roce 1898 pak tato městská horská železnice byla opravdu spuštěna. Nedávno, v roce 2009 pak byla celá dráha zrekonstruována a protažena až na hlavní linecké náměstí (Hauptplatz). To se podařilo díky tomu, že v rámci rekonstrukce tratě se změnil její rozchod z původních 1000 mm na 900 mm, což je standardní šíře běžných tramvají. Díky tomu může tato dráha využívat stejný kolejový svršek jako linecká tramvajová síť.
postlingberg_ceduleJízdenku si můžete zakoupit v informačním středisku na hlavním náměstí nebo z automatu na tramvajových zastávkách. Tramvajová linka na kopec Pöstlingberg má číslo 50 a jezdí ve dvou variantách – historické vozy nebo jejich moderní varianty. Pokud pojedete z hlavního náměstí, dejte si pozor, tramvaj odjíždí z vedlejší koleje. A jízdenka se označuje na nástupišti, nikoliv v tramvaji. Pak už se můžete pohodlně usadit a vychutnat si trať dlouhou 4,14 km, na které tramvaj nastoupá 255 výškových metrů. Až přejedete Dunaj a začnete stoupat, jistě si všimnete, že repliky zastávkových cedulí kromě jména zastávky obsahují také informaci o nadmořské výšce. Z rozhlasu pak slyšíte před každou zastávkou název místa a pokud neumíte německy, tak než dojedete na vrchol jistě budete umět slovní spojení „příští zastávka“. Trať po chvíli opravdu začne znatelně stoupat. Trať je většinou vedená ve formě jednokolejky, jen na některých zastávkách jsou koleje dvě, abyste se mohli vyhnout s protijedoucím vozem. Kolem jsou zajímavé stavby, řada z nich bude jistě patřit místní honoraci. Zhruba po 20 minutách jízdy se pak dostanete do vrcholové zastávky ve výšce 519 metrů.
postlingberg_oltarOd zastávky tramvaje je jen kousek na plošinu, odkud je pěkný výhled na město. Pokud tedy máte více štěstí než já, protože z nízko ležících mraků lehce a vytrvale pršelo a město pod sebou jeden spíše jen tušil než viděl. To samé se týkalo i samotného poutního kostela, jehož dvě věže se ztrácely v mracích. Kostel patří mezi nejvýznamnější poutní místa v Horním Rakousku. Vše začalo v roce 1716, kdy zde byla na kopci umístěna dřevěná plastika Piety. Zázračné uzdravení ve spojitosti s tímto místem pak přilákalo množství poutníků, kterým již o čtyři roky později byla postavena jednoduchá dřevěná kaple. Dnešní bazilika pak vznikla mezi lety 1742 až 1748. Plastika Panny Marie Sedmibolestné je dnes umístěna na zdobeném oltáři. Samotný vrchol kopce se pak stal v první třetině 19. století součástí pevnostního opevnění Lince.
postlingberg_kostelV jedné z věží pevnostního opevnění již před sto lety vznikla pohádková jeskyně s jeskynní železnicí pro děti. Na kopci se pak též nalézá linecká zoologická zahrada, která vás patrně mnoho nenadchne díky svému „zastaralému pojetí“ s malými výběhy a omezeným množstvím zvířat (130 druhů ale možná není zase až tak málo). A až se všeho nabažíte, stačí zase naskočit na železnici a za chvíli jste zpět v centru a vychutnat si klesání až 11,6%. A po cestě si ještě můžete „prosvištět pár slovíček: příští; zastávka; příští zastávka“.

Může se hodit:
Tramvaj jezdí od 5:30 (o víkendech od 7:00) do 22:30. Ve všední den 2x za hodinu, o víkendech „ve špičce“ 4x za hodinu.
Obousměrná jízdenka stojí dospělého 5,6  €, jednosměrná 2,80 €. Existují slevy.

7 905 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Linz, česky Linec | Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..