Eindhoven

 

eindhoven_centrumEindhoven patří mezi nejvýznamnější města provincie Severní Brabantsko. Toto páté největší holandské město má za sebou poměrně bohatou historii. Henry I., brabantský vévoda, v první polovině 13.století přetvořil malou vesničku ve významné obchodní místo ležící na cestě spojující Holandsko s Liege. Přestože radní vzali svojí obranu vážně a postavili opevnění a hrad uvnitř hradeb, město bylo několikrát ve své historii zničeno během válečných operací. Co nevzala válka, to dokončily požáry. Během nizozemsko-španělských válek město několikrát změnilo majitele a několikrát bylo vypáleno. Španělé nakonec zvítězili, ale nezůstali zde věčně. Později město dobili Francouzi, což přineslo jen další ničení. V roce 1629 se Eindhoven konečně stává součástí Nizozemí. Aby toho všeho nebylo málo, velká část města byla zničena během náletů za II. sv. války. Ve městě a jeho bezprostředním okolí se nachází hodně přes sto míst národního bohatství, ale jedná se převážně o stavby z 19. a počátku 20.století.

eindhoven_blobAž do počátku 20.století byl Eindhoven bezvýznamným místem. Jeho fantastický růst je úzce spojen s bratry Philipsovými, kteří zde založili (1891) svojí továrnu na výrobu elektrických žárovek. V centru města se nachází pěkné muzeum, které návštěvníkům přiblíží historii a výrobu žhavících žárovek na konci 19.století. S koncernem Philips je spojena i stavba Lichttoren nedaleko muzea. Její horní patra byla užívána pro testování žárovek. Budova zároveň sloužila jako ústředí firmy. V dnešní době jsou zde kanceláře, ale část budovy byl přetvořen do komplexu loftů. Další členové této rodiny založili v roce 1928 jiný slavný podnik DAF, který začal vyrábět osobní a nákladní automobily. Ve městě se nalézá další muzeum, které připomíná tuto technickou značku. V muzeu se můžete seznámit s historií a designem vozidel, které se vyráběly, je tu ale i část věnovaná projektům, které skončily na úrovni prototypů.

 I díky továrně DAF v Eindhovenu vznikla silná základna pro nejen průmyslový design. Dnes se zde nachází známá Design Academy. Van Abbe Museum je významná instituce zabývající se moderním a současným uměním v Evropě (můžete zde viděl práce Picassa, Chagalla nebo Kandinského).

 Ve městě můžete ještě vidět následující zajímavá místa:

eindhoven_vestedatorenEvoluon. Budova postavená v roce 1966 někomu připomíná obrovskou houbu, jiný v ní může vidět přistávající UFO. Stavba byla zbudována k oslavě 75. výročí založení společnosti Philips a měla sloužit jako symbol technologického pokroku. Z počátku sloužila jako technologické muzeum, které bylo ale v 80.letech 20.století zavřeno. Dnes je budova využívána jako konferenční centrum.

Vestedatoren. Kdo někdy chodil po Manhattanu v New Yorku, tomu věž Vesteda musí okamžitě připomenou slavnou „Žehličku“ (Flatiron Building). Mně osobně se tato 90 metrů vysoká stavba z roku 2006 obsahující luxusní apartmány líbila v celém městě nejvíce.

De Admirant je se svými 105 metry nejvyšší stavbou v Eindhovenu. Dnes tvoří centrum nákupní oblasti příznačně pojmenované „Around the Admirant“. Součástí tohoto celku je pak i organická stavba známá jako Blob. Až zamrzí, že se v Praze Kaplického budova stejného jména nakonec nerealizovala.

MU ArtSpace. Místo plné umění (třeba pojmenované jako „hybridní vizuální kultura“), kde se kreativita naplno vyřádila. Ideální  místo pro umělce, kde mohou vystavovat svoje díla. Muzeum je velice populární, zejména mezi mladší generací (pokud si nejste jisti – má to znamenat 35 let a méně J), protože se snaží naznačovat trendy, míchá různé styly, design a kulturu.

8 316 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..