Linz, česky Linec

 

LinzV Linci si snad každý dokáže najít něco, co ho může okouzlit. Své stopy na Zámeckém vrchu zde zanechali již Římané. Více památek ovšem naleznete z epochy renesance, baroka, klasicismu a pochopitelně je tu i několik zajímavých staveb 20. Století a doby po přelomu tisíciletí.

Svojí procházku můžete začít na Hlavním náměstí, které se dotýká Dunaje. Toto náměstí svojí rozlohou 13.200 m2 patří mezi největší v Evropě. Je jasné, že takováto plocha se musela užít k pořádání trhů, což pomohlo městu v ekonomickém rozkvětu. Uprostřed náměstí je 20 metrů vysoký sloup svaté Trojice z roku 1723, typická barokní stavba postavená vděčnými obyvateli, kteří přežili nejrůznější neštěstí, válkami počínaje, přes požáry až po mor. Naproti sloupu se nachází Stará radnice, dnes sídlo starosty a obecní rady. Ve vstupní hale jsou portréty slavných rodáků – Antona Brucknera, Johanna Adama Prunera, Císaře Fridricha III. a Jana Keplera, který pobýval i v Čechách. Linz_sloupZ vnitřního dvora se můžete dostat do Městského Muzea a nalézá se zde i Muzeum zubního lékařství. Tam jsem se tedy neodvážil. Nedaleko můžete narazit na Mozartův dům, kde světoznámý skladatel složil „Lineckou symfonii“ a „Lineckou sonátu“ a stačilo mu k tomu jen několik dní. Město ho patrně skvěle inspirovalo. Do domu se ale nelze dostat. Hned vedle je pak rokokový minoritský kostel s pěknými štuky a Zemský dům, nádherná renesanční stavba z 16. století postavená na místě minoritského kláštera. Dnes je sídlem hejtmanství Horního Rakouska, Zemského sněmu a Zemské vlády. Při zvláštních příležitostech se můžete dostat na věž. Uvnitř budovy je arkádový dvůr se studnou s planetami postavenou na památku Jana Keplera, který učil na místní protestantské škole. A neměli bychom zapomenout, že z Hlavního náměstí pak odjíždí horská tramvaj na poutní vrch Pöstlingberg (více o výletu horskou tramvají si můžete přečíst zde).

V Linci můžete najít spoustu zajímavých kostelů. Mezi nejzajímavější jistě patří Martinský kostel, který je zároveň jeden z nejstarších v Rakousku. Uvnitř se nalézají kameny z římského období s nápisy a také římská pec. Otevřeno je ale pouze v době bohoslužeb (ve středu a v neděli ráno). Naproti tomu Mariánský (Nový) chrám byl dokončen v roce 1924, ale zase je prý největší v Rakousku, pojme 20 tisíc osob. Uvnitř se nalézají krásné okenní malby. Při prohlídkách je přístupná vnitřní galerie nalézající se 15 metrů nad podlahou kostela. Lze jít i na Linz_mariansky_chramvěž, z které je krásná vyhlídka na město. Na jižním konci Hlavního náměstí se nachází Starý chrám postavený jezuity v druhé polovině 17. století. Do dnešních dnů se zde používají varhany postavené podle plánů Antona Brucknera, který zde působil jako varhaník. Přestože bylo tolerančním patentem Josefa II. v roce 1781 v Horním Rakousku znovu povolena evangelická církev, první kostel Martina Luthera byl vysvěcen v Linci až o více jak 60 let později. Podle tehdejšího platného katolického stavebního řádu (!!) musel být nový evangelický kostel postaven nejméně 50 metrů od ulice, aby jí tak nedominoval

Na druhé straně Dunaje (přes most Nibelungů, který vede od Hlavního náměstí), se nachází Nová radnice, kde je velký model Lince. V okolí se nachází mnoho příjemných hospod, lokálů či náleven, ale i nejrůznějších obchodů. Po procházce Lincem si zde můžete příjemně odpočinout.

6 703 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..