Camaret-sur-Mer

 

Camaret_vesniceV nejzapadlejší západní části Bretaně do moře vybíhají tři poloostrovy. Prostřední z nich se nazývá Crozon (podle nedalekého města) a na jeho špičce leží vesnice Camaret-sur-Mer. Je to tak daleko, že se to dokonce nalézá již na západní polokouli. Přesto jsme stále na evropském kontinentě. Ale není to nejzápadnější kout Francie, tím je Pointe du Raz na jižnějším výběžku.

 Vesnice leží u moře s pěkným přístavem plným lodiček, tu moderních, tu spíše už dávno rozpadlých, vypovídajících o prošlých časech námořního řemesla. To nám Camaret_menhirysvérázným způsobem připomíná i místní kostel, v kterém se nalézá nejen sakrální, ale také námořní výzdoba v podobě záchranných kruhů a modelů lodí. Camaret je sice jen malým městečkem, kam jezdí převážně Francouzi, ale rozhodně má co nabídnout. Bretaň je proslavená svými menhiry, nejznámější je asi Carnac. Pokud netoužíte po místě přecpaném turisty, podívejte se raději na menhirové řady v Camaretu. Nejsou ani za dráty a nepotřebujete k jejich návštěvě průvodce. Od menhirů se můžete vydat vzhůru do kopce, na kterém stojí ruiny zámečku. Ten si zde nechal postavit Saint-Pol-Roux, básník symbolismu, dnes bychom měli spíše říci zapomenutý básník. Zemřel básnickou smrtí, kterou mu nelze závidět. V roce 1940 opilý německý voják vnikl do zámku, zabil služebnou, znásilnil a zranil básníkovu dceru. Jemu samotnému se sice podařilo prchnout. Posléze se dostává do nemocnice v Brestu, kde se dozví, že zámek vyhořel a s ním bylo zničeno i jeho nepublikované dílo. O pár dní později ve věku necelých osmdesáti let umírá.

Camaret_hradOd ruin je to jen kousek k moři, na které měl Saint-Pol-Roux ze svého zámku výhled. Moře je tak majestátní, že lze snadno pochopit, kde se brala básníkova inspirace. Pokud se vydáte po pláži na sever, na jejím konci narazíte na skalní útes. Celý kopec je porostlý fialovým vřesem a v kombinaci s modrou zátokou a ocelově šedou oblohou promíchanou s dešťovými mraky tvoří dokonalé umělecké dílo hodné geniálního malíře. Na vrcholu je vojenská stavba, kam se nelze dostat.

Pokračujte dál po hraně útesu a naleznete zbytky válečného opevnění. I tato vesnice byla součástí Atlantické valu, kterým se chtěl Hitler zachránit před invazí spojenců. I skoro sedmdesát let od skončení války jsou v okolí dobře vidět krátery po leteckých bombách, kterými Spojenci toto opevnění ničili.

Camaret_pevnostiJižním směrem od ruin zámečku se nalézá ostrý skalní výběžek zvaný Pointe de Pen Hir. Okolí je hodně divoké a pokud se zde ocitnete za nepřízně počasí, poznáte o čem Bretaň opravdu je. V moři na dohled vyčnívá skalní útvar Koňská hlava. Kousek od Pen Hiru naleznete několik vojenských bunkrů s pár kousky vojenské techniky. Jeden z bunkrů je přeměněn na menší vojenské muzeum. Velmi impozantní jsou bunkry, které v sobě kdysi měly veliká pevnostní děla. Dnes z některých zbyly jen více či méně udržované ruiny, na kterých se vyřádili sprejeři.

Camaret-sur-Mer rozhodně stojí za návštěvu. Po procházce po okolí si můžete odpočinout v jedné z kaváren, které se nacházejí na hlavní ulici podél pobřeží. Z městečka v létě také odjíždějí lodě na nedaleký ostrov Ile-de-Sein. V okolí můžete najít několik pěkných pláží, kde se dá koupat. Hodně oblíbená je pláž nalézající se na jih od silnice vedoucí z Crozonu asi tak 2 km před Camaretem. U pláže tu bývají zaparkovaná obytná auta, na moři se prohánějí surfaři a oblíbený je i kiteing.

7 420 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..