Budapešť je jediné hlavní město na světě, které je bohaté termální vodou s léčebnými účinky. Díky unikátním geologickým podmínkám se v Budapešti nachází přes sto termálních pramenů, jejichž voda plní světové známé lázeňské domy. Můžete zde také najít několik tradičních tureckých lázní, které pocházejí z 16. a 17. století.
Lázně Gellért
Patří mezi turisticky nejoblíbenější lázně ve městě. Jejich léčivé vlastnosti byly známé již ve 13. století. Lázně a hotel byly postaveny v secesním stylu a otevřeny v roce 1918, rozšířeny o bazén s vlnobitím v 1927 a o bublinkové koupele v roce 1934. Lázně jsou vyzdobeny množstvím uměleckých mozaik, skleněných oken a soch.
Lázně Rudas
Můžeme je zařadit mezi nejvýznamnější lázně z tureckého období. Byly postaveny v roce 1550, když bylo Maďarsko pod sultánovou nadvládou. Některé turecké rysy jsou patrné do dnešních dní, např. oktagonální bazén, čtyři malé rohové bazénky každý s vodou o jiné teplotě a pak charakteristický turecký dóm. Voda z pramenů Hungária, Attila a Juventus má léčivé účinky. Každý pátek a sobotu jsou lázně otevřeny i v noci, takže si můžete užít nočního koupání.
Lázně Széchenyi
Jde o jeden z největších koupacích komplexů v Evropě, které se nacházejí v Městském parku za Náměstím hrdinů. Jeho termální prameny byly objeveny v roce 1879 a mají nejhlubší a nejteplejší zdroj teplé vody ve městě. Voda zde dosahuje až 74-75°C. Neo-barokní lázně byly postaveny v roce 1913, plavecké bazény pak v 1927. Část s otevřenými bazény s příjemně teplou vodou je populární zejména v zimě.
Lázně Király
Výstavba těchto lázní započala během turecké okupace v roce 1565 pašou Arslanem. Po vytlačení Turků získává lázně v roce 1796 rodina Königů. Přestaví je do současné podoby, přičemž zkombinují staré s novým při zachování svého monumentálního charakteru. Tomu odpovídá i nové jméno lázní, které je odvozené od jména vlastníků. Jen si to upravili do maďarské podoby (könig = király = král).
Lázně Lukács
Již ve 12. století se zde usadili rytíři johanitského řádu, kteří si zde léčili svá zranění a ve svém klášteře zde zbudovali i samotné lázně. Od 19. století je používají i ostatní návštěvníci, kteří sem přicházejí z celého světa. Vděční vyléčení návštěvníci umísťují mramorové desky na zdi kolem nádvoří, kde vyjadřují svojí vděčnost místní léčivé vodě. Lázně byly zrekonstruovány v roce 2012 a vedle termálních bazénů zde naleznete klasické plavecké bazény a saunu.
Prave od patku tam budeme 🙂