Penang

 

Ostrov Penang a zejména jeho městská část Georgetown patří mezi často navštěvovaná místa. Kouzlo tohoto místa spočívá v tom, že nad rozdíl od většiny moderních asijských měst neztratil svoji identitu v průběhu modernizace. Stará architektura, úzké uličky, nádherné chrámy, živé trhy a zeména fantastičtí lidé, to vše se zachovalo. A samozřejmě proto sem lidé jezdí. Zpětná vazba je snad završena a to, co přetrvalo zůstane zachováno. Nicméně atmosféra třicet let starého Penangu je již ztracena. Hipíci objevili toto kouzelné místo na cestě z Evropy do jihovýchodní Asie. Pláže ostrova jsou už okupovány moderními hotely, opiové dýchanky také v podstate zkončily, jen město, město samotné, to přetrvalo. Přesto i dnes zůstavá Penang více liberální než většina Malajsie. Pospěšte si proto, než i toto zmizí.

Město samotné, ale i ostrov má tu správnou velikost. Stačí vám kolo a jen trochu fyzické námahy a můžete ho celý objet za delší den. Ve městě pobývala a stále pobýva bohatá čínská komunita. V průběhu let si vystavěly nádherná sídla, z nichž alespoň některá jsou částečně přístupná. Jedna z nejlepších je rezidence Teo Tau Siata, který vybudoval ohromný komplex nádvoří a pokojů pro budoucí generace svých synů. Řadu domů budete moci sice obdivovat jen zvenčí, ale přesto stojí za to nenechat si ujít krásné kovářské a řezbářské práce, které zdobí nejen vstupní dveře do těchto obytných budov. Nejméně ovšem palác Khoo Kongsi si budete moci prohlédnout z relativní blízkosti. Někteří se dokonce odvažují tuto stavbu označit za nejkrásnější v celé Malajsii.
Pokud budete chtít spatřit nejdůležitější budhistický chrám, běžte se podívat na Kuan Yin Temple. Uz zdálky uvidíte veliké začouzené kotle. Z chrámu se k nim pomalým krokem přibližují davy věřících a vhazují do plamenů svazky papírovych peněz (ale ne pravých) či zapálené vonné tyčinky. Nenechte se odradit spoustou žebráků a vnikněte do chrámu. Uvidíte tisíce svíček, pomocníci nestačí zhasínat a odstraňovat staré, stále přibývá nových. Kolem se line těžká vůně tyčinek, motlitby přehlušují hluk zvenčí. Nikdo si vás tu snad ani nevšimne. Snad jako konkurence o kousek dále v ulici můžete vidět hinduistický klášter s velikými barevnými draky trčícími nad vysoké zdi. A aby pestré směsi religiózních staveb nebylo málo, můžete ještě kousek popojít a navštívit mešitu Kapitána Klinga. Pokud budete řádně oblečeni, bude vám umožněn vstup dovnitř. Mešita slouží pro bohoslužby zejména indickým muslimům.

Až budete již bohatou architekturou tak znavení, že budete nenávidět i kličku od okenic, vydejte se za město a po troše hledání budete schopni nalézt nějakou pěknou pláž. Lehněte si do písku a zkuste si představit, jaké to muselo být, když zde nebylo nic než jednoduché bambusové chatky, podivní dlouhovlasí cizinci a božský klid nerušený moderní dobou. Když budete mít štěstí, můžete spatřit odlesk zašlých dob nejen ve vašich představách, ale i na pár místech tohoto kouzelného ostrova.

3 032 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..