Harran

 

HarranI vzal Terah svého syna Abrama
a vnuka Lota, syna Háranova,
a snachu Sárai, ženu svého
syna Abrama, a vyšli spolu
z Kaldejského Uru. Cestou do
země kenaanské přišli do
Cháranu a usadili se tam.

Genesis 11:31

Historie
Dnešní městečko Harran se nachází 45 km jižně od Şanliurfy a není nikterak významné. Z hlediska historického je tomu přesně obráceně. Kdysi toto město bylo považováno za svaté. Ve Starém zákoně je zmiňováno v souvislosti s Abrahámem, který zde odpočíval na cestě z města Ur do Chaldea v zaslíbené zemi. Město je známé také tím, že bylo centrem uctívání měsíčního boha Sin, jehož chrám byl postaven v 8. stol. př. n.l. Poslední assyrský král Assurbanipal učinil Harran svým hlavním městem v 7. stol. př. n.l. Vzývání slunce, měsíce a planet zde bylo velice populární v období od 800 př.n.l. do 830 n.l. Město dostávalo různé názvy, původně je známo jako Karrai, za Římanů jako Carrhae. Římský císař Caracalla zde byl zavražděn při cestě z chrámu Sin do svého paláce. Harranský chrám byl zničen vojsky byzantinského císaře Theodosiuse v roce 382 n.l. Po Římanech městu úspěšně vládli Arabové a Mongolové. V roce 1516 učinil Selim I toto místo částí ottomanského impéria.

Městské hradby a Ulu Camii (Velká mešita)
HarranPříjezdová cesta je lemována zbytky kamenných zdí, kdysi 4km dlouhých se 187 věžemi. Dnes jsou zachovány pouze zbytky Aleppské brány. Velká mešita byla postavena v 8. stol.n.l. Marwanem II, posledním Umajadským kalifem. Znatelný je velice neturecký čtvercový minaret, který uvnitř ukrývá zrekonstruované schodiště. Minaret je ale bohužel uzavřen. Říká se, že se jedná o nejstarší minaret v Anatolii.
Nedaleko odtud se nacházela první islámská universita. Její přesné umístění se ovšem do dnešních dnů nepodařilo lokalizovat.

Pevnost
V jihozápadní části města se nacházejí ruiny pevnosti. Podle některých pramenů se trosky dnešní pevnosti nalézají na místě starého chrámu měsíčního boha. To co vidíme dnes se patrně datuje z doby 1059 n.l., kdy Fatimidové obsadili toto místo a zrekonstruovali předchozí pevnost. Původně se zda nacházela celá řada mnohostěnných věží, dnes zde můžete nalézt dva exempláře. Dříve se zde prý nacházelo kolem 150 místností, mnoho z nich ale bylo časem zasypáno sutí.

„Včelí“ domy
HarranHarran je známý pro své domy, které se tvarem podobají včelím úlům. Jejich design pochází z 3.stol.př.n.l., ačkoliv současné domy jsou staré maximálně 200 let. Předpokládá se, že domy byly v tomto tvaru stavěny částečně proto, že v okolí nebylo dostatek dřeva na stavbu střech a částečně proto, že okolní ruiny poskytovaly dostatečný zdroj cihel. Domy jsou prý relativně chladné v létě a teplé v zimě. V Turecku jsou tyto stavby unikátní, podobný styl je ale možné najít v severní Syrii a v Apulii v Itálii.
V dnešní době už místní obyvatelé většinou ve včelích domech nebydlí. Stále je ale používají jako sklady.

Jak se tam dostat
Nejlépe se do Harranu dostanete autobusem, který jede ze Şanliurfy do Akçakale. Zhruba po 50km vystupte na odbočce na Harran. Do vesnice je to ještě 10km. S největší pravděpodobností tam již budou čekat lidi z vesnice, kteří Vás tam mohou svými auty dovézt a dokonce i provést po okolí (i když jejich jazyková vybavenost je spíše mizivá).
Pochopitelně do Harranu od odbočky můžete dojít pěšky, snad byste si i mohli stopnout nějaké vozidlo, ale provoz není veliký.

2 588 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..