Jak se ubytovat a finančně nevykrvácet

 

Ubytování patří mezi základní položky našeho cestovatelského rozpočtu. Pokud ho máme limitovaný, musíme hledat možnosti, kde bychom ho mohli trochu přiškrtit. Tento článek je zaměřen na typ cestovatelů, kteří nemusí nutně nocovat v přepychu. Pokud ho vyžadujete, musíte mít pouze kreditní karty podpořené dobrým kontem a vše ostatní přijde samo.

Kempy

kempování v USAVeřejné kempy leží obvykle na veřejné půdě jako jsou národní lesy, státní a federální parky a tzv. BLM půda. V mnoha parcích můžete obdržet od rangerů povolení na volné táboření na území parků. Vždy se Vám tedy vyplatí se ve Visitor Centrech optat na tuto možnosti. V řadě míst dokonce ani nepotřebujete pro veřejné táboření povolení. Nemusíte se bát, že se na Vás budou dívat skrz prsty, o peníze je v první řade i v USA. Na těchto místech můžete občas najít tábořiště se suchým WC, většinou nebývá dostupná tekoucí voda. Pokud dostanete povolení k volnému táboření musíte dodržet některá pravidla: nekempovat v blízkosti tekoucí vody, odnést Váš veškerý odpad (teoreticky včetně použitého hajzlpapíru 8-)), pokud není suché WC musíte si k této činnosti vyhloubit jamku. Pokud jste v oblasti, kde se vyskytují medvědi, musíte potraviny zavřít do kovových schránek nebo příslušným způsobem zavěsit na stromy. V některých místech budete muset zaplatit za povolení k volnému táboření. Počítejte s cenou cca do 10 dolarů za osobu. Vedle veřejného táboření existuje v parcích obvykle možnost kempingu na vyhražených místech. V tomto případě bývají obvykle k dispozici suché či tekoucí WC, pitná voda, sprchy (za peníze), někdy i prádelny a obchody se suvenýry a základními potravinami. Cena za tento druh kempů bývá velice lidová – platí se většinou za místo bez ohledu na počet osob. Obvykle se tam vejde jeden stan a zároveň byste měli mít místo pro auto. Cena se pohybuje kolem 10 dolarů za noc. Nečekejte systém placení jako v ČR. Obvykle někde u vchodu si vyzvednete obálku, na kterou napíšete číslo Vašeho místa v kempu, počet osob, jak dlouho se zdržíte a většinou i značku auta. Z obálky si utrhnete kontrolní ústřižek a ten si přiděláte na stan nebo dáte do auta za přední sklo. Do obálky pak vložíte peníze v hotovosti, pokud máte v US konto, můžete často vložit i šek (ale pozor, bývá to velice často limitováno místem státu, ve kterém máte zřízeno konto). Obálku zalepíte a vhodíte na příslušném místě – často to bývá jakýsi dutý sloup. Rád bych Vás na tomto místě poprosil, abyste pokud možno nepodváděli. Rangeři obvykle velice časně ráno či dokonce ještě večer objíždějí kemp a kontrolují místa. Že byste to neukecali si buďte jisti. Na závěr je nutné zdůraznit, že tyto kempy zejména v často navštěvovaných parcích bývají rychle zaplněny během turistické sezóny (velice exponovaná místa jako např. Phantom ranch na dně Grand Canyonu je v létě téměř nedobytný, i v listopadu jsme museli jeden den čekat na místo na stanování). V těchto kempech obvykle nemůžete zůstat déle než 14 dnů. V některých případech lze zamluvit místo telefonem pomocí automatizovaného systému. Pokud nemůžete místo rezervovat, volná místa se plní systémem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. U vjezdů do parků si můžete všimnout cedulí, které Vás informují v případě, že kemp je již plný.
Soukromé kempy leží často velice blízko měst. Bývají uzpůsobeny i pro obludné karavany (tzv. RV). Soukromé kempy bývají obvykle dobře vybavené (WC, sprchy, voda, prádelny, obchody, často i bazén a sportovní hřiště). Počítejte ovšem, že ceny bývají vyšší než ve veřejných kempech, ceny se pohybují kolem 20-30 dolarů na místo (obvykle jeden stan). Nejčastěji se budete setkávat se sítí kempů KOA (Kampground of America).

Hostely

V případě, že potřebujete přenocovat ve městech (zejména těch velikých), je nejlepší varianta z hlediska Vašeho rozpočtu použití služeb hostelů. Cena se obvykle pohybuje kolem 15 dolarů za osobu. Spát budete samozřejmě v místnosti s dalšími spolunocležníky. Hostely se většinou nacházejí na turisticky frekventovaných místech. Tuto možnost mohou zejména využít ti, kteří necestují autem a jejich mobilita je značně limitována. Občas můžete místo rezervovat dopředu telefonicky. V některých hostelech budete mít dokonce jako cizinec s pasem přednost v ubytování před Američany (taky si na to stěžují). V hostelech často máte i přístup ke kuchyňce, kde si můžete připravit jídlo. Prádelny a veřejné místnosti s TV bývají standardem. V některých případech můžete dostat slevu, pokud jste členy Hostels International/American Youth Hostels (HI/AYH).

Motely a hotely

hotelJsou okamžiky, kdy se nevyhnete přenocování v motelech nebo hotelech. Je asi těžké napsat nějaká obecná pravidla, jak najít levné ubytování tohoto druhu. Ceny se samozřejmě mění podle sezóny, ale v některých lokalitách i podle dní v týdnu (např. tam, kde jsou kasina). Někdy i pomůže rezervace pokoje hodně dopředu. Jeden z nejlepších hotelů v Las Vegas, The Treasure Island stál v červnu pro dva 50 dolarů při rezervaci v březnu. Ten samý pokoj bez rezervace by stál třikrát tolik. Hodně levné obvykle bývají řetězcové hotely typu Motel 6, Super 8 Motel, Days Inn. Počítejte, že hotel pro dva Vás přijde tak minimálně na 30 dolarů, ač existují samozřejmě výjimky (ve Flagstaffu jsme platili 20 dolarů). Existuje jedna finta, jak zaplatit méně peněz. Tuto metodu lze uplatnit, cestujete-li tři až čtyři. Objednáte si pokoj pro dva. Musíte si ovšem vybrat takový motel, kde nevcházíte do pokojů přes recepci. A takových je většina. Pokoje jsou obvykle přístupné z ulice, parkoviště či „pavlače“ ve vyšších patrech. Bez problémů by Vám to mohlo vyjít ve větších městech, u menších sídel je z kanceláře obvykle vidět na všechny pokoje. V každém případě buďte opatrní zejména v levných motelech na všechny cennosti zanechané v pokoji. Rezervace pokojů bývá obvykle možná (až na ty nejlevnější). K rezervaci ovšem potřebujete kreditní kartu, jejíž číslo nahlásíte. Pokud byste si rezervaci rozmysleli, oznamte to ! Mohlo by se Vám jinak stát, že by z Vaší karty stáhli peníze jako byste hotel použili.
V USA můžete také využít B&B (bed and breakfast). Většina těchto zařízení ovšem padá do kategorie 50-100 dolarů, což Vás jistě nepotěší.

Jak platit

Lze říci, že si vystačíte s placením v hotovosti. Ve dražších hotelech s tím ovšem můžete mít problém. Kreditní (či debetní) karta je po Vás obvykle požadována při přihlášení. Neměli byste mít problém ani s použitím známých cestovních šeků typu American Express nebo Thomas Cook. Při používání kempů výše popsaným samoobslužným způsobem je dobré mít větší zásobu menších bankovek.

2 520 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..