Antigua

 

Stavitelé Disneylandu by to nedokázali vymyslet lépe. Nejdříve vás zavedou do Guatemala City, velkého, hlučného a zakouřeného města. Nechají vás projít jeho šedivými ulicemi a nadýchat se trochu hodně černých spalin ze všeho, co má motor. Potom vás posadí do jednoho z vehiklů a za slabou hodinku vás převezou do jiného hlavního města, pravda bývalého.A rázem jste v jiném světě.

Ve skutečnosti to již bylo třetí hlavní město, ale detaily lze jistě pominout. Roku 1541 se Antigua stala novým sídelním městem. Postupem času se dokázala vypracovat na úroveň takových koloniálních skvostů, jako bylo Mexico City nebo Lima. Město se rozkládá v hlubokém údolí obklopeném třemi vulkány.Ty, spolu se zemětřeseními se staly věrnými družkami tohoto města. Již po dvaceti letech poprvé vyzkoušely um tehdějších stavitelů. Dlužno dodat, že většina staveb těmito zatěžkávacími zkouškami obvykle neprošla.

Díky svému umístění se Antigua postupně stala centrem všeho dění ve střední Americe. Jako ve známé písničce Telegraph Road se město začalo rozpínat. Pomalu, ale jistě. Jeden za druhým přišly církevní řády. Vznikaly nové školy, kostely, chrámy i nemocnice.Nakonec jistě došlo i na ten telegraf. Biskupové si postavili velká sídla, později s nimi začali soutěžit bohatí kupci a samozřejmě již tenkrát zkorumpovaní vysocí úřednící Jeho Veličenstva.Nejvyššího vrcholu město dosáhlo v polovině 18. století. Byla zde univerzita, vycházely noviny. Jenomže příroda je v této části světa více než nevyzpytatelná. V roce 1773 byla dvě silná zemětřesení, která totálně zdevastovala město.Vládní činitelé se rozhodli raději vystavět nové hlavní město, Guatemala City, než se pouštět do obtížné rekonstrukce. Ovšem ne všichni obyvatelé Antiguy s tímto nápadem souhlasily. Díky tomu nebylo město nikdy úplně opuštěno.Zejména za poslední století se sem opět postupně stěhovalo větší množství lidí, později zejména střední vrstva, snažící se uniknout všem nepříjemným důsledkům s růstem současného hlavního města.

V dnešních dnech je Antigua poklidným městem. Nabídne vám nejen španělskou koloniální architekturu, množství obhodů, nádherné výhledy na sopky tyčící se nad městem, ale i dobrou příležitost zdokonalit se v místních jazykových školách ve španělštině.Ale pokud chcete poznat opravdový kolorit města, musíte zajít na místní trh. Najdete ho za autobusovým nádražím. Úplně v přední části narazíte na prodavače snažící se prodat nejrůznější sortiment turistům. Pokud se ale ponoříte hlouběji, zjistíte, že už to nejsou cizinci, ale domácí, kteří sem chodí nakupovat a pro které je nabízeno zboží. Najdete zde opravdu hodně věcí a příjemné je, že nebudete rušeni agresivními prodavači suvenýrů z centra. O kus dál můžete vejít do kryté tržnice. Uvidíte tu prodávat jak čerstvé ryby či květiny, samozřejme hory ovoce a zeleniny a hned vedle zubní pasty Colgate. Moderní doba si nevybírá. A pokud se přeci jen necháte přemluvit na nějaký pěkný suvenýr, smlouvejte. Vždyť handl je jedna z mála lidských činností, kdy na konci bývají spokojeny obě strany.

2 507 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..