Bodrum

 

Římský architekt Vitrus v 1. století před naším letopočtem trefně popsal Bodrum, když ho přirovnal k amfiteátru. Oválný přístav reprezentuje jeviště a zvedající se svahy nám připomínají hlediště. A je zde opravdu na co se koukat.

Bodrum_pristavHistorie města, původně známého pod názvem Halicarnassos, je svázána s Dóry, později s Peršany. Právě jejich satrapa Mausolos (vládnoucí 377-353 př. n. l) vyhlásil město sídelním, obehnal město hradbami a čtyřikrát dokázal zvětšit množství jeho obyvatel. Nesmrtelným ho ale paradoxně učinila jeho smrt a dílo manželky (a současně i sestry) Artemisy, která se rozhodla mu postavit hrobku, která byla později považována za jeden z divů světa.
Město bylo později dobyto Alexandrem Velikým a stalo se součástí jeho říše. Časem bylo včleněno do území jeho generálů, než bylo ovládnuto Římany. To už ale ztratilo svůj původní význam. Jistou slávu si ještě získalo v době, kdy se řád Johanitů po návratu ze Svaté země zde usadil a v roce 1402 vybudoval pevnost. O století později Johanité odešli z Rhodu a následně i z Halicarnasu. Území bylo dobyto muslimy, kteří zde v podobě Turků jsou dodnes.

Bodrum_divadloMezi nejvyhledávanější památky určitě patří Mausoleum. V dnešní době z něho bohužel již mnoho nenaleznete. Až do 15. století bylo v celkem dobrém stavu, pak ale bylo poničeno zemětřesením a zkázu dokončili Johanité, kteří trosky použili jako stavební materiál pro budování pevnosti. Svého času ale bylo Mausoleum opravdu impozantní stavbou. Obdélníková budova vyrostla na vysokém soklu obklopeném 36 sloupy, všechno zabírající plochu 242 x 105 metrů. Sloupy nesly střechu tyčící se do výšky 42 metrů v podobě pyramidy. Každá ze stěn byla vyzdobena jiným sochařem. Dvanáct reliéfů se dochovalo a nyní jsou vystaveny v Britském Muzeu v Londýně.

Bodrum_lodeDruhou nejvýznamnější památkou je pevnost sv. Petra. Tuto stavbu rozhodně nemůže přehlídnout žádný návštěvník, zejména pokud do města přijíždí po moři. Byla postavena na skalnatém výběžku mezi dvěma přístavy. Věže pevnosti jsou pojmenovány podle zemí, odkud pocházeli rytíři podílející se na stavbě (anglická, francouzská, německá, italská + hadí a přístavní věž). Dnes zde můžete navštívit Muzeum podvodních nálezů, kde lze obdivovat předměty z období od doby bronzové po středověk.

Návštěvníci by neměli při své procházce opominout ani prohlídku antického amfiteátru, který se nachází na svazích Göktepe. Divadlo s kapacitou 10 tisíc diváků patří mezi nejstarší v Malé Asii. Za výstup do kopce od přístavu budete odměněni krásným výhledem.

3 016 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..