Čínské peníze

 

Čínská měna je juan, také znám pod zkratkou RMB (Renminbi – lidové peníze). Juan je dále dělen na deset jiao, každý z nich je dále dělen na deset fen. Tato jednotka je dnes ovšem už tak malá, že tyto mince můžete dostat jen v bance při výměně peněz.

V dnešní době v podstatě neexistuje černý trh (přinejmenším viditelný), Čína naštěstí již zrušila dřívější speciální peníze pro cizince a také povinné výměny.

Nejvýhodnější tvrdá měna pro výměnu za místní oběživo jsou americké dolary. Nejjednodušeji se Vám bude manipulovat s hotovostí. Papírové dolary Vám v podstatě vymění každá velká banka, ale můžou Vás i odmítnout a odkázat na Bank of China. Občas se Vám může stát, že můžete peníze vyměnit i v hotelu, ale je to záležitost spíše Pekingu a jiných velkých měst. Hotely, kde nejste ubytováni Vás mohou při žádosti o výměnu odmítnout. Z hlediska výměnného kurzu jsou výhodnější cestovní šeky. Lze doporučit American Expres a snad i Thomas Cook. Šeky jsou také výhodné z hlediska jejich ztráty nebo odcizení. Budou Vám totiž refundovány. Na druhou stranu ovšem má tento finanční instrument v Číně jistou nevýhodu. S jejich výměnou budete mít problémy. V pohodě Vám je vymění na letišti a pak už jedině pobočky Bank of China (i když i tak můžete mít někdy problém), ostatní banky Vás odmítnou. Bank of China, čínská centrální banka patří ovšem mezi největší banky a její pobočky najdete v každém větším městě. Uschovejte si nějaké doklady o výměně na RMB, pokud budete potřebovat na konci tuto měnu proměnit zpět na tvrdou měnu. Jestliže pojedete do Hong Kongu, snadno můžete směnit čínské peníze na hong kongské.

Pokud rádi používáte kreditní (debitní) karty, tak na to raději v případě Číny zapomeňte. Jen ve velice málo obchodech s tímto instrumentem můžete platit. A ty, které to umožňují jsou pochopitelně ty drahé. Viděli jsme pár bankomatů, které na sobě měly nálepky Visa a Master Card, takže vybrat peníze na cash advance je možné.

7 100 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..