Večer jsme nasedli do stroje času a vydali se na cestu do minulosti. Do naší české minulosti. Ta cesta trvala přes noc a urazili jsme při ní skoro tisíc kilometrů a vrátili jsme se tak o sto let nazpět. Není to úžasné, co vám moderní doba všechno umožní? Nebojte se, stále je to o cestování, tím strojem času byl totiž obyčejný automobil. Zanesl nás pochopitelně na jiné místo. Ale pravda je, že nás přenesl nejen prostorově, ale i časově.
Rumunsko je většinou Čechů vnímána jako „ta divná země na Balkáně“ kam není příliš důvodů jezdit. Dávno pominula její atraktivnost v podobě Černého moře a ani kvůli lyžování se sem mnoho lidí nehrne. V dávných dobách sem ještě jezdilo poměrně dost lidí kvůli rumunským horám. Je tedy jasné, že dnes lze většinou najít zajímavější destinace. Přesto existují v Rumunsku místa, které se tak snadno nedají nahradit ekvivalentním místem jinde. Jedním z nich je delta Dunaje se svými kanály. Zajímavé místo pro rybáře, ornitology, vodáky, turisty. A pak tu máme onu zakonzervovanou českou minulost. Stále ne mnoho lidí v Čechách tuší, že v Rumunsku existuje několik českých vesnic. A právě tam jsme zamířili s naším strojem času.
Na začátku 19. století byla oblast východně od Bělehradu při Dunaji známá jako Banát pohraničním územím Rakouské říše. Bohatý podnikatel se dřevem Maďarli si od vlády pronajal půdu s divokými pralesy. Půdu měl vymýtit, dřevo si mohl za směšné peníze ponechat. V této liduprázdné krajině však neměl kde sehnat dřevaře a proto zorganizoval neuvěřitelnou akci, při které jeho agenti v Čechách přemluvili celé rodiny k přesídlení do Banátu. Roku 1823 se vydali z Čech na cestu první vystěhovalci do „zaslíbené země“. Pocházeli z plzeňského a klatovského okolí. Byli to většinou dělníci z hor, dřevaři, truhláři, tesaři a kováři, kteří ve své vlasti žili bídně. Těchto 52 rodin zakládá první osadu Lisabetu. O dva roky později dalších 28 rodin zakládá Svatou Helenu. Po třech letech Maďarlimu končí smlouva, odjíždí a kolonisty nechává svému osudu. Ti vstupují do hraničářského pluku, který podporuje kolonizaci pohraničí. V následujících letech zde vzniká dalších 12 českých vesnic. Do dnešní doby se zachovalo 6 českých osad. I po téměř 200 letech si jejich obyvatelé uchovali češtinu a jasně se odlišují od okolních rumunských vesnic. Návštěva Banátu se tak stává velikým výletem proti proudu času.
Banát je skutečným rájem pro turisty. Můžete sehnat nejen podrobnou mapu okolí, kterou vydal Klub českých turistů, můžete tu dokonce chodit po klasických značených cestách, které opět udělal Klub českých turistů. Iluze země české je zde opravdu dokonalá. Můžete putovat s batohem od vesnice k vesnici nebo poznávat krajinu na kole. Je ale otázka, jak dlouho tato historická kuriozita ještě přežije. Banát se začíná vysidlovat. Češi z Banátu se začali masově stěhovat zpět do Čech. Týká se to především mladých, kteří touží pro své děti připravit lepší budoucnost, než která by je patrně čekala na polích či v dolech Banátu. Za sebou pak zanechávají své domy, které neobývané se pozvolna rozpadají. Někteří si své domy nechávají v záloze, kdyby se chtěli vrátit zpět. Jiní se snaží je prodat. Některé z těchto chalup byly dokonce koupeny Čechy, řada z nich ale je již ve vlastnictví Rumunů. Z dlouhodobé perspektivy je proto nutné se obávat o budoucnost této úžasné české enklávy v Rumunsku. Nejčastěji převažují názory, že nejodlehlejší vesnice jako např. Šumice nebo Bígr zaniknou. Gerník se pravděpodobně v delším horizontu změní v rumunskou vesnici. Jsou odhady, že snad nejznámější česká vesnice Svatá Helena by si díky turistům mohla uchovat svůj český ráz i obyvatelstvo. Existují i pozitivní náznaky, které by mohly tento exodus zastavit. Např. v Gerníku byla založena firma Winding, kde 40 lidí vyrábí elektrické cívky převážně pro českou společnost z Kasejovic. Znamená to práci pro několik desítek lidí a zároveň jejich připoutání k Banátu. Zatím se ale jedná spíše o výjimky. Je jistě dobré zmínit, že i česká vláda finančně pomáhá krajanům v Banátu a to zejména přes organizaci Člověk v tísni. Ve Svaté Heleně byla třeba postavena nová škola, v Gerníku udělaná poněkud kontroverzní asfaltová silnice.
Banát je zajisté nejzajímavější česká enkláva v zahraničí. Nikde jinde se české osídlení neubránilo asimilaci po 200 let. Pokud ho chcete vidět, raději s tím neotálejte.