Dům Černohlavců v Rize

 

Riga je největší město Pobaltí a snad ho můžeme nazvat jediným velkoměstem regionu. Proto lze předpokládat, pokud si budete chtít město prohlédnout po stránce architektonické, dříve nebo později musíte narazit na nádhernou stavbu zvanou jako Dům Černohlavců.

Lotyšsko v době raného středověku tvořilo most mezi Ruskem a Evropou. Díky této strategické poloze docházelo k přetahování o území mezi lokálními velmocemi Pruska, Polska, Švédska a Ruska. Ve 13.století dochází ke christianizaci. To jde obvykle ruku v ruce s obchodem a to i tím dálkovým. V oblasti se angažují významné rytířské řády a proniká sem vliv Hanzy, což byl spolek německých obchodních měst. Obchodníci ke své činnosti potřebovali zázemí. A zde už je přímé spojení na vznik architektonické perly Rigy zvané Dům Černohlavců. První písemné zmínka o této stavbě jsou z roku 1334, kdy je popisovaná jako „Nový dům velké gildy“. Stala se centrem mladých svobodných obchodníků z ciziny. Slovo svobodný lze chápat jak ve smyslu nezávislý, tak i popisující stav, kdy členové nesměli uzavírat manželství. Dálkový obchod byl činností nebezpečnou a také zdlouhavou. Obojí manželství moc neprospívá. Kromě toho lze pochopitelně předpokládat, že majetek, kteří členové získali, může nakonec zůstat součástí společenství.

Společenství bylo pojmenováno podle černých pokrývek hlavy (klobouků), které odkazovaly na svatého Mořice, které byl tmavé pleti. Na fasádě můžete najít jeho sochu. Musíme zmínit jednu podstatnou věc, kterou si možná průvodce nechá pro sebe. Ten dům, na který hledíte, je ve skutečnosti starý dvacet let. Má totiž podobnou historii jako staré hlavní náměstí, které můžete obdivovat ve Varšavě. To původní bylo zničeno za II.světové války a po jejím skončení bylo vše zrekonstruováno na základě dochovaných fotografií, plánů a popisů současníků. Dům Černohlavců byl zničen při německém bombardování 29.6.1941. Tu poslední ránu mu ale daly sovětské orgány, které rozhodly o jeho odstranění s poukazem na dekadentní německou architekturu.

2 499 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..