Erfurt

 

Založení Erfurtu se datuje do většího dávnověku, než můžeme pozorovat u českých měst. První písemné zmínky v historických pramenech o hlavním městě spolkového státu Durynsko pocházejí z 8.století. Na počátku 9.století zde Karel Veliký založil falc a městu dal tržiště, což vždy pomohlo k rozvoji města. Místní univerzita byla založena jen o 50 let později než ta pražská a mezi její nejslavnější žáky jednoznačně patří Martin Luther. Díky své dlouhé historii město několikrát prošlo válečným utrpením, namátkově můžeme zmínit třicetiletou válku (Švédové) či spojenecké nálety během II. Světové války. Skutečnost, že město osvobodili Američané obyvatelům moc nepomohlo, protože Erfurt nakonec skončil v ruské okupační zóně, což předznamenalo jeho osud na dalších 40 let. V roce 1991 se Erfurt stává hlavním městem Dyrynska.

Erfurt_most_600px

Úplně první, co mě na Erfurtu zaujalo, byla skutečnost, že se až do dnešních dní zachoval obytný most. To je most, který má po stranách mostovky postavené domy. Mezi obdobné, ale slavnější stavby jistě patří Ponte Vecchio ve Florencii. Na druhé straně most v Erfurtu je výjimečný tím, že se jedná o ojedinělou stavbu tohoto typu na sever od Alp.  Ve městě existoval již nejméně od počátku 12.století dřevěný most přes řeku Geru. Co je dřevěné, to je také dobře hořlavé. Poté, co tento dřevěný most několikrát shořel, si radní řekli, že už to stačilo a rozhodli se vybudovat most kamenný. Roku 1325 byl dokončen a na mostovce v té době existovaly kramářské boudy, které ale ještě nebývaly trvale obydlené. O 150 let později město postihl další zničující požár, který zničil nejen půlku města, ale i most. Po jeho opravě došlo ke stavbě hrázděných domků na mostovce. Aby se tam domky vešly, byl jejich půdorys zvětšen o jakési dřevěné verandy směrem k řece. Počet domků se postupně redukoval, dnes jich je 32. Až na 4 všechny patří městu a většina jich je spojená s turistickým ruchem.

Erfurt_rybi_trhNedaleko od západní části Kramářského mostu se nachází jedno z pomyslných center Erfurtu – náměstí Rybí trh, na kterém se nachází neogotická radnice postavená mezi lety 1870-1874. Uvnitř se nachází velké množství maleb zpodobňujících okamžiky ze života Martina Luthera a legendy vážící se na Durynsko a Erfurt. Velká hala Festsaal je často využívána ke kulturním akcím, koncertům, přednáškám a recepcím. Rybí trh představuje historickou křižovatku, kde se „via regia“ (královská cesta) křížila se starou severojižní obchodní cestou. Vedle radnice se zde nachází několik nádherných renesančních domů ze 16.století a socha sv. Martina v oděvu římského vojáka.

Pokud se z Rybího trhu vydáme dále na západ ulicí Markt strasse, dostaneme se na monumentální Katedrální náměstí. Kolem je velké množství historických budov, které přežily řadu požárů, stejně tak jako dělostřelecký útok z roku 1813. Mezi nejznámější stavby patří „Grüne Apotheke“ z 18.století nebo ještě starší „Haus zur hohen Lilie“ datovaný až k roku 1538. Na východní straně náměstí se pak nalézají Dóm Panny Marie a kostel sv. Severa.

Erfurt_katedralaObě dvě gotické stavby jsou naprosto monumentální a tvoří dominantu města. Neodmyslitelně k dómu patří také Gloriosa, více jak 500 let starý zvon, světově známý díky svému lahodnému zvuku. K dalším jednoznačným marketům patří 13 oken o výšce až 13 metrů, které prosvětlují vnitřek katedrály. Vitrážová okna patří mezi to nejlepší, co středověké umění bylo schopné vytvořit. Z náměstí vede monumentální schodiště zasazené mezi obě církevní stavby. Ze shora je pak okouzlující pohled na náměstí, pokud tam tedy zrovna nejsou pouťové atrakce, které tomu všemu dávají poměrně kyselou příchuť.

Severozápadním směrem od Katedrálního náměstí se na pahorku rozkládá citadela Petersberg. Byla založena na samotném konci 17.století a dnes jí můžeme považovat za jedno z mála původních městských opevnění, které se dochovaly. Po roce 1990 byla citadela zrenovována a otevřena z velké části veřejnosti. Dnes jednoznačně patří mezi největší turistická lákadla ve městě. Nalézá se zde také významný kostel sv. Petra, jehož základy jsou až ze 12.století.

Erfurt_AngerVe městě je ještě několik dalších zajímavých míst. Jistě mezi ně patří Anger, kde se kdysi konaly barvířské trhy. V 70. Letech byla tato část města přebudována na široký nákupní bulvár. Nedaleko je klášter Uršulinek. Ve městě se nachází i augustiniánský klášter s vitrážemi až ze 14.století. Martin Luther zde žil mezi lety 1505-1511. Nachází se zde proto Lutherovo muzeum.

V Erfurtu můžete navštívit řadu dalších důležitých kostelů nebo navštívit třeba Egapark, prostor o rozloze 40 ha na návrší Cyriaksberg, kde se konají různé kulturní, ale třeba i zahradnické výstavy. Jistě i proto se Egapark nazývá zahradou Durynska. Ve sklenicích zde můžete obdivovat spoustu kaktusů, sukulentů, orchidejí a jiných rostlin. Najdete tu i motýlí dům a pro děti je připravena řada jiných atrakcí.

7 347 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

1 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Mosty ve Florencii – Poutník

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..