Mnohokrát se mi již stalo, že nějaký rozhorlený našinec tepající nepravosti v České republice ukončil svoji plamennou řeč zvoláním: „To by se v Německu stát nemohlo“. Jenomže skutečnost je mnohem prozaičtější. I v Německu se dějí věci, nad kterými se jeden nestačí divit.
V roce 2007 vypukla v Hamburku grandiozní stavba nové Labské filharmonie. Plány byly veliké. Stavba se měla přiřadit k deseti nejlepším koncertním síním na světě. Měla se stát chloubou námořního přístavu. Budova měla vyrůst na základech bývalého špejcharu, který sloužil jako skladiště kakaa, čaje, tabáku a kávy. Je jisté, že tato stavba spočívající na 1100 železných pilotech se jistě v budoucnosti úspěšně zařadí vedle opery v Sydney a stane se symbolem Hamburku. Však tuto budovu také navrhovalo stejné architektonické studium, které pracovalo třeba na New Tate Gallery v Londýně nebo na Ptačím hnízdě v Pekingu. Celá stavba měla být navíc příkladem toho, že i takovéto projekty je možné vybudovat z pouhého nadšení lidí a chápajících sponzorů.
V roce 2005 město rozhodlo o stavbě. Filharmonie se měla skládat ze tří koncertních sálů pro 2870 posluchačů. Mimo to zde má vzniknout hotel, luxusní rezidence a konferenční středisko. Odhadované náklady byly stanoveny na částku 77 milionů eur. Nadšení obyvatel bylo takové, že se podařilo shromáždit 68 milionů od 7500 subjektů. Budova měla být hotova v roce 2010. Jistě už asi tušíte, že to co nastalo poté se výrazně lišilo od představ. Postupem času se ukazovalo, že filharmonie nebude postavená nejen v dohodnutém čase, ale ani ne za vyjednané peníze. Rok potom, co už se mělo ve špejchaře fidlat to vypadalo, že ještě 2-3 roky budou kolem znít vrtačky a místo smyčce se budou ohánět jeřáby. Neštěstí pochopitelně nechodí samo, takže i náklady se rozhodly zamířit k nebi. Ve zmiňovaném roce 2011 to vypadalo na účet za 400 milionů eur. Ale již o rok později je vše jinak. Stavba bude snad hotova v roce 2017 a náklady se již blíží k 600 milionům eur. Jistě si umíte představit, jak si vinu přehazují navzájem na sebe jednotliví aktéři hry. Město se soudí se stavebním koncernem Hochtief, autor návrhu míní, že projektantská kancelář záměrně zvyšovala náklady. Postoj obyvatel města je různý. Někteří demonstrovali před stavbou, jiní soudí, že je přeci zřejmé, že takto grandiozní stavba musí být drahá. Jisté je, že až bude celý komplex dokončen, většina bude na novou dominantu hrdá. Zbude jen trochu hořkosti.