Predjama

 

predjamaPouhých 10 km severozápadně od známé jeskyně Postojna se nalézá další slovinská podivuhodnost.Z našeho domácího prostředí jsme převážně zvyklí na hrady, které stojí na kopcích vysoko nad krajinou. V Predjamě vás ale čeká úplně jiný zážitek. Více než 700 let se nachází přilepen na skále hrad opředený řadou pověstí. Jeho nejznámější postavou je vlastník hradu, lupičský baron Erazem (Lueger) Predjamský z 15. století. Podle legendy se Erazem dostal do konfliktu s Habsburky, když zabil maršála Pappencheima (příbuzného Habsburka), který urazil čest baronova přítele Andreje Baumkirchera. Erazem tušil, že si tím poměrně dost pohněval římského císaře Frederika III. a tak raději prchl do bezpečí Predjamského hradu. Spojil se s uherským králem Matyášem Korvínem a začal útočit na habsburské statky a města v Kraňsku. Císař si to pochopitelně nenechal líbit a vyslal na odbojného barona terstského guvernéra Andreje Ravbara. A tak započalo roční obléhání hradu. Brzy se ukázalo, že barona se nepodaří vyhladovět, protože měl tajnou zásobovací cestu, která byla obléhatelům utajena. Nakonec to ale dopadlo tak, jak lze předpokládat. Mezi obléhanými se našel zrádce, který začal spolupracovat s obléhajícími. A tak jednoho dne se Erazem vydal na záchod, který byl umístěn u vnějších hradeb. Pak již jen stačilo dát znamení a kadibudka byla rozstřílena přesnou salvou z děla. V dnešní době se každoročně v červenci na hradě pořádají středověké turnaje.

predjama1Zámek byl posléze několikrát zničen a znovu opraven. V roce 1570 dostal renesanční podobu, která v podstatě zůstala do dnešních dní. Za zmínku jistě stojí, že zámek v roce 1846 koupila Windischgrätzova rodina (generál Alfred Windischgrätz brutálně potlačil v Praze povstání roku 1848. Jeho manželka byla nezjištěným pachatelem zastřelena v Praze v Celetné ulici) a vlastnila ho až do konce II. sv. války, kdy byl zámek znárodněn jugoslávskými komunisty.

V dnešní době je zámek otevřen pro veřejnost a slouží jako muzeum. Byl kompletně zrenovován a návštěvníci mohou vidět obytné prostory, kapli a hladomornu. A v horních patrech hrad plynule přecházel v jeskyni ve skále. Nejvíce jsme ocenili to, že návštěva neprobíhá klasicky s průvodcem, ale můžete si volně chodit po hradě jak chcete a zdržet se jak dlouho chcete.

Je také možné navštívit jeskyni pod hradem. Je to druhá nejdelší jeskyně ve Slovinsku a rozkládá se na 4 podlažích. Až doposud bylo objeveno 8km chodeb, z kterých je pro turistu zpřístupněno 700 metrů. Prohlídka trvá 45 minut a připravte se na to, že v jeskyni není elektrické osvětlení. Baterku ale dostanete. Vezměte si vhodné oblečení a obuv.

Při návštěvě hradu Predjama si nenechte ujít nedalekou jeskyni Postojna.

5 500 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

2 Zpětné odkazy & Pingbacks

  1. Jeskyně Postojná
  2. Piran, nejhezčí slovinský přístav -

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..