Regensburg (Řezno)

 

Regensburg_portaRegensburg, česky známé jako Řezno, je významné bavorské město.  Město se nachází na nejsevernějším ohybu Dunaje. Je to ale řeka Řezná (německy Regen), pramenící na české straně Šumavy, která dala městu jméno. Řeka samotná se pak vlévá do Dunaje nedaleko města samotného. Jako první obývající tento prostor bývají zmiňováni Keltové, kteří zde měli sídlo jménem Radasbona. Jejich keltské oppidium je doložené již v 5.století před naším letopočtem. V době římské bylo město známé jako Castra Regina (Reginum) či později Ratisbona. Z doby římského císaře Marka Aurélia se zachovala brána Porta pretoria (bývala severní branou římského tábora). Musím ale rovnou přiznat, že takovouto podivnou antickou památku jen tak neuvidíte. Nejde totiž o zachování celé brány, ale jen jakéhosi torza, které je včleněno do stavby mnohem mladší. Na troskách římského tábora se postupně usazují germánské kmeny, které se časem profilují jako Bavoři. Ti již v 7.století přijímají křesťanství a svatý Bonifác zde o sto let později zakládá první biskupství. Do dějin vstupuje Karel Veliký a Řezno se stává dokonce sídelním městem východofrancké říše.

Regensburg_domLze předpokládat, že vládci města jistě ovlivňovali chod u svých sousedů a to i východním směrem. Je historicky prokázáno, že Řezno se roku 845 významně zapsalo i do českých dějin.  Řečeno sportovní terminologií zde došlo k události roku, kdy 14 českých velmožů přestoupilo s klubu „pohani“ do klubu „křesťani“. Tato významná událost je dnes připomínána pamětní tabulkou na kostele sv. Jana vedle dómu (psáno i česky). Než bylo založeno v roce 973 pražské biskupství, byli čeští křesťané součástí řezenské diecéze.

Regensburg_mostZ 12.století máme ve městě významnou památku. V letech 1135-1146 byl v Řezně postaven nejstarší kamenný most v Bavorsku. Stal se vzorem pro mosty v Londýně či Avignonu. Předpokládá se, že jeho stavitel zbudoval i první pražský kamenný most, zvaný Juditin (podle matky Přemysla Otakara I.). Most nad Dunajem má 16 oblouků a délku přes 300 metrů. Až do roku 1997 přes most projížděly autobusy. Nyní je most pro veškerou dopravu uzavřen a v současnosti probíhá rekonstrukce za několik milionů eur. Jako lokální patriot musím ale říci, že mladší pražský kamenný most, zvaný Karlův, je mnohem hezčí. V 19.století dokonce hrozilo, že most bude zbourán, protože bránil lodní dopravě.

Regensburg_domyŘezno svého vrcholného postavení dosáhlo v době vlády posledních Přemyslovců (tedy ne, že by vládli zde, aby nedošlo k mýlce). Později ho předhánějí města jako je Norimberk nebo Augšpurk. Dnes je Řezno čtvrté největší město v Bavorsku a žije zde kolem 150 tisíc lidí. Ve své historii mělo štěstí ještě hned dvakrát. Nejdříve, když se během II.sv. války nestalo cílem bombardování a pak se mu dokonce i podařilo ustát šílený nápad konšelů, kteří chtěli před 50 léty město pořádně zrekonstruovat, což znamená zlikvidovat celou starou čtvrť. Toto se nakonec neuskutečnilo a tak zůstala zachovaná kompaktní část města mající na 1500 stavebních památek. V roce 2006 pak navíc UNESCO vzalo pod svojí ochranu 984 budov nalézající se v části města Stadtamhof (tuto část města spojuje se Starým městem kamenný most).

Regensburg_vezVedle již zmiňovaných památek stojí za zmínku také katedrála sv. Petra, která je dominantou celého města a je pěknou gotickou ukázkou. Regensburg je unikátní i tím, že se zde částečně dochovaly dvě císařské falce z 9.století. V raném středověku totiž panovník nemohl vládnout ze svého hlavního města, musel se neustále přesouvat, aby mohl efektivně vykonávat svůj panovnický úřad (vybírání daní, jednání se spojenci, vykonávání soudní moci apod.). Pro tyto činnosti mu sloužily hrady zvané falce. Římská věž (Römerturn) tvoří pozůstatek falce rodu Wittelsbachů. Řezno je ale unikátní zejména svojí zástavbou, pro kterou se mu také přezdívá jako nejsevernější italské město. Dodnes se v Starém městě nachází přes 40 patricijských domů, které byly často vybavovány i domácími kaplemi. Ve městě se nachází mnoho vysokých obytných věží, což je jev severně od Alp vyloženě vzácný. Ve 13.-14.století zde vzniklo na 60 věží, z kterých se dodnes zachovalo dvacet. Je jasné, že výška věže naznačovala moc a bohatství vlastníka. Na Starém městě tak můžete najít 50-ti metrovou Zlatou věž (Der guldene Turm) s devíti patry, která pochází z druhé poloviny 13.století. Nádvoří věže je otevřeno veřejnosti a lze se tam dostat z ulice Wahlenstrasse.

Nesmíte zapomenout ani na tradiční pochutiny. Protože jsme v Bavorsku, tak asi nikoho nepřekvapí, že se bude jednat o pivo a klobásy. A k tomu je zde ještě pověstná domácí hořčice Luisy Händlmaierové, prý nejlepší na světě.

Může se hodit: pokud pojedete do Řezna autem, můžete zaparkovat na severním okraji Stadtamhofu, kde jsou parkovací místa. Určitě potěší, že zdarma. GPS lokace 49°1’34.7″N, 12°5’43.5″E.

15 227 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..