Utajený bavorský Amberg

 

Amberg_domyPři vyslovení Bavorska se hodně lidem vybaví Norimberk, často Řezno a pak už to bude dost různé, až slabé. Je skoro jisté, že Amberg zůstane hodně hluboko skryt a přitom si to opravdu nezaslouží. Toto čtyřiceti tisícové město leží nedaleko dálnice A6 asi na půl cesty mezi Rozvadovem a Norimberkem. První zmínka o městě pochází z první třetiny 11. století. Město nabylo na významu hlavně díky vodní cestě, která umožňovala obchodníkům transport zboží. V období našeho Přemysla Otakara II. město získává německý rod Wittelsbachů, posléze jejich falcká větev. S českými dějinami se tato skutečnost protne v podobě kurfiřta Fridricha Falckého, který se v Ambergu roku 1596 narodil. Do českých dějin zasáhl negativně jako tzv. český „zimní král“, který prohrál s Habsburky bitvu na Bílé Hoře. Ale nenechte se tím odradit, někde se ten Wittelsbach přeci narodit musel.

Amberg_branaNa vzhled německých měst pak měl zcela zásadní vliv průběh II. světové války a zejména cíle spojeneckého bombardování. Z tohoto hlediska měl Amberg velké štěstí, protože jeho starobylé centrum nebylo poškozeno či přímo dokonce zničeno. II. sv. válka měla ještě dodatečný vliv na město samotné. Město muselo pojmout část vysídlených Němců z Československa. To působilo bytovou krizi, kterou se nedařilo léta vyřešit. Teprve až po její zvládnutí bylo možné se pustit do rekonstrukce městského centra. Takže již více jak 40 let se město může pyšnit zajímavými stavbami. V Ambergu můžete najít kompaktní historické jádro, které je na řadě míst stále ještě obehnáno hradbami.

Amberg_mostekNa hlavním náměstí se logicky nachází radnice se základy až z 13. století. Další významnou stavbou je bazilika sv. Martina postavená roku 1421 v gotickém stylu. Bazilika si prošla složitou historií, kdy přecházela od katolíků k protestantům, aby při protireformaci jí katolíci opět získali zpět. V průběhu tohoto období bazilika získala barokní vybavení. Kostel má bohaté vitráže a je proslulý také sochou Madony pocházející ze začátku 16. století. V období adventu se na hlavním náměstí koná pěkný trh, takže pokud si chcete užít dobrého jídla, pití a vánoční nálady, jeďte se podívat do Ambergu, je to celkem blízko a rozhodně komornější než např. populární Drážďany.

Amberg_stadtbrilleBazilika sv. Martina leží jednou svojí zdí přímo na břehu řeky Vils. Nedaleko odsud se nachází další stavební perla Ambergu. Přes řeku se pne most s podivným názvem Stadtbrille (Městské brýle). Tento podivný název se vám objasní, pokud se na stavbu podíváte s větší dálky, třeba od zvedací lávky a uvidíte obraz mostu zrcadlící se v řece. Oblouky se vám s odrazem ve vodě spojí a budou na vás koukat pořádně masívní kulaté brýle. Samotný most je podivná stavba, která spojuje kurfiřtský zámek se zbrojnicí. Nejedná se totiž o klasický most s vozovkou. Na mostě jsou přistavené další budovy. První zmínka o mostu přes řeku pochází z roku 1454. Již počátkem 16. století pak dochází k jeho rekonstrukci. Veliká stavba nad centrální části mostu byla uskutečněna po roce 1580, stavby nad prvním a třetím obloukem byly dostavěny v 17.století. Na čelní stěně mostu pak můžete spatřit moderní umělecké dílo zvonkohry, která se rozezní jednou či dvakrát denně. A vězte, že tuto melodii nebudete mít šanci přeslechnout, pokud budete vzdáleni i v řádu stovek metrů. Nedaleko mostu je ještě k vidění kurfiřtská zahrada s růžovým sadem.

Amberg_opevneniV západním cípu města se nachází kostel sv. Jiří pocházející z roku 1359, který představoval nejstarší farnost ve městě. Původně gotický kostel získali roku 1629 Jezuité, kteří jej přestavěli a vtiskli mu barokní tvář zejména díky štukům Johanna Křtitele Zimmermanna. Jezuité měli ve městě ještě kolej postavenou 1665-1669, v dalším desetiletí přidali gymnasium. Po rozpuštění řádu majetek přešel na maltézské rytíře, kteří jej spravovali až do své sekularizace v roce 1808.

Severovýchodně od města můžete navštívit Mariahilfberg s poutním kostelem Panny Marie. Pokud jste na výletě s dětmi, zvažte návštěvu místního akvacentra Kurfiřtské lázně s řadou vodních atrakcí a tobogánem dlouhým přes 80 metrů. A místních 5 pivovarů s tradičními pivnicemi vám připomene, že jste v Bavorsku.

4 281 x shlédnuto
About Milan Dvořák 287 Článků
Milan Dvořák je aktivní cestovatel již od mládí. A to už je setsakramentsky dávno 8-) Žil a pracoval v Jižní Koreji a USA. Aktivně procestoval především Asii, přidal k tomu něco z Ameriky a Afriky. Evropa se nepočítá. Rád fotí a filmuje. Zakladatel Poutníka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..